Kvapusis sodas
Kvapusis sodas - gėlynas.
SAULĖTOS LANKOS
Žmonės gali labai skirtingai reaguoti į kvapus. Vieniems patinka intensyvūs, kitiems gaivūs, tretiems saldūs kvapai. Jau seniai sau pastebėjau, kad kvapų meilė ir ,,nemeilė" stipriai siejasi su individualia patirtimi, prisiminimais, na ir dar truputį asmeninėmis nuostatomis. Atsimenu, kaip mano tėtis mėgo švęsti kiekvieną progą, ir man su mama parnešdavo rožių iš tokio vietinio kioskelio. Jos kvepėjo taip skaniai - jokios kitos skintos gėlės tokiu skaniu, lengvai saldžiu kvapu neužpildydavo mūsų namų. Šio gėlyno kūrimas buvo įkvėptas ne tik meilės gėlėms, bet ir jų kvapams. Tik šįkart, kvapu pildosi ne senieji namai, o visas naujasis sodas. Kūriau jį taip, kad atėjus galima būtų susitikti su prisiminimais iš vaikystės, paklaidžioti po kvapų pasaulį ir išeiti kupinam pozityvo. Čia surinkti visi augalai, kurių kvapas mane ypatingai žavi ir sukelia prisiminimus. Kas jie? Sąrašą rasite žemiau.
Parinkti augalai turi savo kvepėjimo laiką, kuris priklauso nuo žiedų ir lapų savybių. Žydėjimas Kvapiąjame Gėlyne yra tęstinis - trunka visą sezoną. Kiekvieną mėnesį čia kažkas pražysta ir kvapai jungiasi vieni su kitais, papildydami ir suteikdami tai švelnesnį, tai intensyvesnį aromatą. Taip pat yra pasodinta daug varpinių augalų, kurie kuria lengvumą, ažūrą ir atostogų nuotaiką.
Ypač intensyvus, gilus kvapas jaučiamas ryte, vakare ir po lietaus. Yra ir tokių augalų, kurių aromatas sklinda kaitinant saulei - tai čiobreliai ir dašiai. Taigi, nauji aromatai gėlyną papildo ir pripildo visą vasarą ir visomis orų sąlygomis.
Kvapiojo gėlyno plotas užima apie 7 arus. Jį suformavau prieš sėjant veją rudenį, o atėjus vasarai, plotą užpildžiau daugiamečiais augalais. Jo struktūra sudaryta taip, kad būtų galima eiti ratu, pakartotinai užsukant į tas vietas, kuriose kvapų švelnumas užburia. Gėlyne numatytos trys vietos, skirtos atsisėsti ir prigulti - kol kas, mėgaujamės veja ir natūralia Čiobrelių lova. Daugiau apie ją skaitykite čia.
Šis kūrinys gimė 2020 metais. Be plano, kitaip tariant, braižant vaizdinį tiesiog ant išgrėbstytos dirvos. Augalai šiam gėlynui užauginti tokiu būdu - perkant reikiamą augalą, jį dalinant ir dauginant. Turbūt reikėtų paminėti, kad šioje vietoje vyrauja durpžemis ir didžiausia problema būna sausra. Geriausias būdas sulaikyti drėgmę yra mulčavimas ir augalų sodinimas taip, kad jie užaugę, savo lapija dirvai galėtų suteikti pavėsį.
Kvapusis gėlynas yra padengtas grikių lukštų mulču, kuris papildomas užberiant ant viršaus naujo pagal poreikį (kas 2-3 metus). Apie grikių ir kitus mano mėgstamus mulčus galite daugiau paskaityti čia.
Tai kokios gi žydinčios gėlės ir kiti augalai apgyvendinti šiame gėlyne? Tai rožės, bijūnai, dašiai, čiobreliai, mėtos, girmėtės, diemedžiai, vilkdalgiai, sinavadai, glaudenės, mėlesai, žvaigždūnės, bandreniai, dirktai, kemerai, astrancijos, gaurės, eleborai, vingiriai, plačvarpiai, flioksai, ežiuolės, juozažolės, šalavijai, katžolės, sėpenės, raudoklės, rūgtys, astrai, veronikūnai, melsvės, šilokai, cefaliarijos, viduviai, kraujažolės, dekoratyviniai česnakai, kvapieji pelėžirniai, jautakės, amorfos, rykštenės, skaisteniai, agapantai, rūdgrūdėlės, snapučiai, žiognagės, katanankės ir rasakilos.
Kvapiojo gėlyno kraštuose pasodintos magnolijos, pušys, lanksvos, buksmedžiai ir hortenzijos. Varpinių žolių atstovai- miskantai, melvenės, mėlitai, barzdūnai, lendrūnai, šluotsmilgės, viksvos, soruolės ir ašuotės.
O kokius kvapus į savo gėlynus ir sodus įsileidžiate Jūs? Pasidalinkite mūsų Facebook grupėje!